Co to jest THC i czy znajdziemy go w marihuanie? Jak wygląda sprawa polskiego prawa z THC? Wszystkiego dowiesz się z naszego tekstu, gdzie omówimy wiele spraw dotyczącego tego tajemniczego skrótu. Zapraszamy serdecznie do dalszej lektury.
Co to może być to THC, które wielokrotnie przewija się w opracowaniach naukowych oraz przy produktach opartych o składnikach konopnych? Pełna nazwa tego skrótowca brzmi tetrahydrocannabinol i jest to główna substancja psychoaktywna, która występuje naturalnie w konopiach.
W zależności od fenotypu każdej z roślin konopnych stężenie THC może być na różnorodnym poziomie. Uwzględnia się też przy tym środowisko, w którym konkretna roślina rośnie. Przyjmuje się, że ponad 90% efektów psychoaktywnych wywołanych przez konopię indyjską jest spowodowane konkretnie tą substancją.
Obecna wiedza naukowa dosyć dobrze rozpracowała substancję THC i wiadomo, że nie rozpuszcza się ona w wodzie, ale z powodzeniem można to zrobić w rozpuszczalnikach organicznych typu tłuszcz lub alkohol.
Jak działa THC i czy jest to niebezpieczne dla naszego organizmu? Nie jest to tak niebezpieczne, jak sobie myślisz lub jest opowiadane w mediach. Choć należy pamiętać, że nadmiar szkodzi we wszystkim i za każdym razem.
Mimo wielu kontrowersji substancja typu tetrahydrocannabinol przy odpowiednim dawkowaniu może mieć dobry wpływ na ludzki organizm. Wielokrotne robione badania potwierdzają, że THC radzi sobie dobrze z przewlekłym bólem, a także pomaga w walce z bezsennością.
W zależności od formy przyjmowania wpływa na nasz układ endokannabinoidowy i stymuluje pozytywnie część naszych procesów życiowych. Przy okazji możemy się poczuć nie tylko senni, ale również bardzo głodni.
Oczywiście, że tak i jego stężenie w zależności od gatunku rośliny może się wahać od małego 0,5% do wartości sięgającej nawet do 5%. Ten psychoaktywny związek chemiczny można z łatwością znaleźć w każdej strukturze konopnej.
Najczęściej THC w liściach można odnaleźć w gruczołach żywicznych, które znajdują się na liściach wachlarzowych rośliny. Znaczne większe ilości tego związku można też uzyskać z liści cukrowych, które występują w pąkach rośliny.
Część z hodowców tych roślin (są kraje na świecie, gdzie jest to legalne) wykorzystują liście do stworzenia większej ilości tzw. haszu. Z liści marihuany można stworzyć również masło konopne, a także wykorzystać je przy produkcji herbaty.
Doświadczeni hodowcy (w naszym kraju jest to dalej nielegalne i jest możliwe tylko kolekcjonowanie nasion) doskonale orientują się w budowie roślin konopnych. Dlatego też nie mają problemów w odróżnieniu osobników męskich i żeńskich.
Biologia roślin konopnych jest taka, że męskie osobniki zawierają w sobie związek THC, ale nie jest on w tak silnym stężeniu, jak w przypadku żeńskich osobników. Dlatego też obecne hodowle w bankach nasion raczej skupiają się na wersjach żeńskich.
Męskie kwiaty konopne są wyposażone w małe woreczki pyłkowe, gdzie znajduje się pyłek zapylający w kolorze kremowym, który powinien osiąść na kwiatkach konopi typu żeńskiego. Tak w naturze marihuana przedłuża istnienie swojego gatunku.
Niestety, ale mimo swoich dobroczynne właściwości THC jest stosowany także jako używka i może negatywnie wpływać na nasze zdrowie i zachowanie. Zresztą jak wiele rzeczy np. alkohol. Dlatego w wielu krajach w tym w Polsce obrót tego typu substancji jest zakazany.
Badając swoją krew i mocz tuż po zażyciu z całą pewnością wyjdzie wynik pozytywny, który może skutkować problemami prawnymi lub zwolnieniem z pracy — nie wolno spożywać środków psychoaktywnych przez i po pracy dla bezpieczeństwa naszego oraz innych współpracowników.
W przypadku moczu stężenie THC może się utrzymywać nawet przez cały miesiąc. Czy w badaniu krwi również wyjdzie nam określone stężenie THC? Oczywiście, że tak. W zależności od jego spożycia może to być o godzinny do dwóch dni. Choć jego resztki mogą być jeszcze wykrywalne nawet do 25 dni.
THC — gdzie naturalnie występuje i czy tyczy się to tylko roślin konopnych? Ogólnie w społeczeństwie przyjęło się, że THC jest na równi z marihuaną, chociaż nie jest to prawidłowe spojrzenie z punktu widzenia biologii.
Największe stężenie tej substancji znajdziemy w roślinach konopnych z gatunku indica, które upodobały sobie naturalnie wysokogórskie rejony na subkontynencie indyjskim. Trzeba też zaznaczyć wyraźnie, że THC jest jedną z części składowych rośliny konopnej. W zależności od gatunku konopi jego stężenie może być naprawdę różne.
Warto też dodać ciekawostkę, że w naturze THC występuje nie tylko w roślinach konopnych. Może Cię to z pewnością zaskoczyć, ale jakieś stężenie tej substancji występuje również w jeżówkach, akmeliach, kocankach, wątrobowcach i krzewach herbacianych.
Z badań naukowych dobrze wiemy, że substancja typu THC pozytywnie wpływa na nasz organizm oraz pomaga w radzeniu sobie z natarczywym silnym bólem i bezsennością. Zresztą było to oczywiste również dla ludzi żyjących w dawnych czasach, którzy chętnie wykorzystywali konopie w celach leczniczych.
Zadając sobie pytanie. THC na co pomaga? To obecnie trudno odpowiedzieć na konkretne pytanie. Wielu naukowców oraz lekarzy dalej mocno się spiera w kwestii, czy konopie stosować tylko do uśmierzania bólu, czy może się przydadzą jako składnik konkretnych leków.
Cały czas brakuje nam wielu badań, żeby sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakim stopniu marihuana mogłaby być stosowana w nowoczesnej medycynie. Dlatego też lepiej wstrzymać się z tego typu tezami i zachęcać do większego zgłębiania tej kwestii.
Co jakiś czas słyszymy o kolejnych lekach opartych na składnikach konopnych oraz olejkach, które mogłyby pomóc w walce z różnego typu nowotworami. Wprawdzie możemy słyszeć o teoriach, gdzie duże stężenie substancji THC radzi sobie z komórkami rakowymi, ale są to opinie osób leczących się z nowotworów oraz twórców konkretnych olejków.
Czy THC pomaga na raka? Trudno powiedzieć, ponieważ badania naukowe na obecnych etapie nie potwierdzają, ale też nie zaprzeczają tego typu tezą. Debata wokół leczenie przy pomocy marihuany dopiero nabiera tempa, a w Polsce raczej mówi się o tym w formie ciekawostki.
Wiadomo tylko, że olejki konopne pomagają w uśmierzaniu bólu, który często towarzyszy przy ciężkiej walce z nowotworami. Obecnie również w Polsce, ale raczej w formie eksperymentu przy leczeniu nowotworowym stara się stosować lekki oparte o substancje psychoaktywne do radzenia sobie z ciągłym bólem.
THC czy kupowanie w Polsce jest legalne? Odpowiedź jest konkretna. Nie można nie tylko kupować, ale też hodować środków opartych o THC lub opiaty w krajowym obrocie. Jest to zakazane ze względu na silne uzależnienie, które może powodować opisywana tutaj substancja.
Choć jest mały wyjątek prawny i możesz legalnie zakupić (w tym w naszym sklepie internetowym) produkty konopne z bardzo niskim stężeniem THC — sięgającym maksymalnie do 0,2%. Pamiętaj tylko, że jeśli kupisz nasiona, to możesz to zrobić w celu kolekcjonerskim, a hodowla roślin konopnych jest dalej zakazana.
Nie ma też co liczyć na rychłe zmiany w polskim prawodawstwie. Obecnie legalne stosowanie marihuany jest dopuszczalne w celach leczniczych w ramach terapii eksperymentalnych i potrzebna jest na to zgoda lekarza lub komisji lekarskiej.
W naszym sklepie internetowym GanjaFarmer kupujesz legalnie nasiona marihuany kolekcjonerskie, które mają wymagana maksymalne stężenie THC — wspomniane już wcześniej 0,2%. Pamiętaj, żeby nie prowadzić legalnej hodowli marihuany bo rośliny które wyrastają mogą mieć nawet do 30% THC i wiąże się to z konsekwencjami prawnymi.
Koniecznie zajrzyj do naszego sklepu internetowego, gdzie znajdziesz wiele atrakcyjnych szczepów sativa, i indica oraz rewelacyjnych hybryd, które mocno urozmaicą Twoją kolekcję roślin konopnych. Nie zapomnij, że w Ganja Farmer współpracujemy z najlepszymi bankami nasion z całego świata.