⭐DO -20% ⭐ Wiosenne Promo  
Strona zawiera treści przeznaczone dla osób pełnoletnich. Czy masz ukończone 18 lat?

TAK   NIE

BLOG GANJA FARMER | EKSPERCKA WIEDZA | NAJWAŻNIEJSZE WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA KONOPI
Blog GanjaFarmer |

Oazy Cannabis – historia Coffeeshopów w Amsterdamie

Amsterdam – miasto, którego symbolem są rowery i wszechobecna woda. Ale oprócz tego jest ono znane z wolności i liberalnego podejścia do marihuany. Coffeeshopy, w których można kupić cannabis są chętnie odwiedzane przez mieszkańców oraz przez turystów. Nic dziwnego, że miasto jest mekką dla fanów konopi z całego świata.


Jak to działa?

Oazy Cannabis: historia coffeeshopów

Coffeeshopy są rajem dla fanów marihuany. Warto jednak pamiętać, że podlegają one ścisłym zasadom. To właśnie dzięki tym regulacjom możliwe jest ich istnienie. Jakie to zasady?

  • Marihuany nie można reklamować.

  • Zakazana jest sprzedaż twardych narkotyków.

  • Niedozwolona jest sprzedaż marihuany osobom poniżej 18 r.ż.

  • Maksymalna ilość, którą można sprzedać za jednym razem to 5g.

  • Nie wolno zakłócać porządku publicznego.

  • Coffeshopy nie mogą znajdować się w promieni 250m od szkół.

Wyboista droga do celu

Choć obecnie sprzedaż oraz posiadanie małych ilości marihuany w celach rekreacyjnych jest tolerowane przez holenderskie prawo (oficjalnie nie jest to „legalne”, ale nie trzeba obawiać się kary, o ile posiadana ilość nie przekracza 5g), Holandia przeszła długą drogę to takiego stanu rzeczy.

Coffeeshopy a holenderskie prawo

Już w 1928 roku zakazano importu i eksportu konopi. Kolejnym krokiem było uznanie posiadania i sprzedaży marihuany za niezgodne z prawem, co miało miejsce w 1953.

Przełomowym momentem był rok 1972. Wtedy nastąpił podział na narkotyki miękkie i bardziej niebezpieczne, narkotyki twarde. Podstawą do tej zmiany było przyznanie, że nie jest możliwe stworzenie społeczeństwa wolnego od używek. Zamiast tego zdecydowano się zadbać o bezpieczeństwo osób korzystających z narkotyków rekreacyjnie. Od tamtej pory posiadanie 30 i mniej gramów marihuany zostało uznane jako przewinienie, a nie przestępstwo.

Od 1976 roku dozwolone zostało rekreacyjne używanie konopi w coffeeshopach. Posiadanie maksymalnie 5g cannabis nie podlega karom, ale wciąż marihuana może zostać skonfiskowana przez policję. Hodowanie i posiadanie dużych ilości pozostaje nielegalne.

Historia Mellow Yellow

Najstarszym coffeeshopem w Amsterdamie był Mellow Yellow otwarty w 1972 przez Wernarda Bruinina. Nazwę zawdzięcza piosence szkockiego muzyka Donovana.

Mellow Yellow, najstarszy coffeeshop

Niestety, coffeeshop został zamknięty w 2017 roku razem z 27 innymi, po wprowadzeniu nowelizacji dotyczącej minimalnej odległości od szkół. Choć w tym przypadku jednostką edukacyjną była akademia fryzjerstwa, w której uczą się przede wszystkim osoby pełnoletnie, Mellow Yellow musiało przestać działać.

Ostatni właściciel tego coffee shopu, Johnny Petram, wyraził nadzieję na otwarcie Mellow Yellow w nowej lokalizacji, co jednak do tej pory się nie wydarzyło...

Coffeeshopy nie dla turystów?

Coffeeshopy a turystyka

W 2012 roku zostało ustanowione prawo pozwalające miastom zdecydować czy zakazywać turystom korzystanie z coffeeshopów. Dotyczy to przede wszystkim kilku miejsc w południowej Holandii. Tylko osoby mieszkające w promieniu 150 km mogą się w nich zaopatrywać. Co ciekawe, na takie zakupy pozwala się także osobom z Belgii i Niemiec, o ile miejsce ich zamieszkania nie przekracza tej odległości.

Fani Sativy i Indici z innych krajów mogą mieć problem z kupnem cannabis.

Coffeshopy: za czy przeciw?

Coffeeshopy w Amsterdamie

W stolicy Holandii istnieje obecnie około 160 coffeeshopów. Są to miejsca, w których poza zapaleniem marihuany, można się zrelaksować, spotkać z przyjaciółmi, często też pograć w gry. To bezprecedensowy przykład na to, że zalegalizowanie takich substancji (pod pewnymi restrykcjami) wcale nie niesie ze sobą niebezpieczeństw, a wprost przeciwnie – pozwala na większą i lepszą kontrolę sprzedawanych używek.

A co dla fanów marihuany w Polsce? Tego typu miejsca są oczywiście nielegalne, ale jeśli jesteś entuzjastą cannabis, możesz zainteresować się nasionami kolekcjonerskimi, które dostaniesz w naszym sklepie. Nasiona zabezpieczone w klaserze są dobrą inwestycją. Ten sposób pozwoli także zachować najlesze cechy i właściwości Twoich ulubionych odmian!

Zapraszamy do sklepu!


Popularne artykuły w tym miesiącu

Jak rozróżnić marihuanę żeńską od męskiej? Jak rozróżnić marihuanę żeńską od męskiej?
Rośliny marihuany mają płeć. Rozróżniamy rośliny męskie i żeńskie. Alternatywnie występuje też odmiana nazywana hermafrodytą, czyli taka roślina, która jednocześnie wytwarza pyłki i szczyty. Konopie, podobnie jak inne rośliny, mają wiele odmian, które różnią się między sobą budową, metodami uprawy oraz zastosowaniem. Jesteś entuzjastą i kolekcjonerem nasion marihuany ? W takim razie powinieneś wiedzieć, jak odróżnić męskie rośliny konopi od żeńskich i po co to robić. Wybieraj nasiona...
Czytaj więcej
5 porad jaki sklep z nasionami konopi wybrać! 5 porad jaki sklep z nasionami konopi wybrać!
Po chwili zastanowienia decydujesz się rozpocząć kolekcję nasion marihuany. Jednak nie wiesz gdzie nabywać odpowiednie produkty? Jaki sklep wybrać? Czy wiesz na co powinieneś zwrócić uwagę kupując produkty konopi? Poniżej staramy wskazać jakie pola działania i obsługi powinien zapewnić Twój sklep.        1.    Szeroka oferta produktowa Z pewnością ogromnym znaczeniem jest szeroka gama odmian i producentów w ofercie sklepu. Obecnie rynek handlu legalnych produktów...
Czytaj więcej
Czego nie wiesz o CBD? Najważniejsze informacje o kannabidiolu Czego nie wiesz o CBD? Najważniejsze informacje o kannabidiolu
Rynek CBD w ostatnich latach się bardzo rozwinął. W przestrzeni pojawiają się nowe produkty i punkty sprzedaży, zarówno internetowej, jak i stacjonarnej. Skąd takie zainteresowanie produktami zawierającymi kannabidiol?  Odkryj co warto wiedzieć o CBD, jego właściwościach i zastosowaniu.  Kannaibinoidy i układ endokannabinoidowy  Czy wiesz, że roślina konopi ( Cannabis Sativa L. ) zwiera  ponad 400 naturalnych związków , które posiadają właściwości lecznicze i kosmetyczne?...
Czytaj więcej

Śledzenie zamówienia

Sprawdź status swojego zamówienia. Wpisz 9 literowy numer zamówienia:
Wszystkie nowości i promocje zawsze na czas na
Twojej skrzynce e-mail:
KONTAKT