Słowo „marihuana” budzi wiele skojarzeń. Często może to być paląca skręta osoba lub akcesoria służące temu. To mogą być kadry z hollywoodzkich produkcji, gdzie główny bohater miał z nimi styczność. To może także być wizerunek Bob Marleya. Jednak jedzenie i kuchnia nie jest pierwszym co przychodzi do głowy myśląc o konopiach. Nie zawsze tak było…
Starożytna kuchnia – bogactwo rośliny konopi
Już u starożytnych konopia była używana na różne sposoby. Nasiona wykorzystywano do konkretnych potraw, natomiast pełne aromatycznej żywicy kwiaty miały zastosowanie w obszarach medycznych, rekreacyjnych i duchowych.
Najstarszy odnotowany przepis na potrawę w której zawarto cannabis pochodzi z Indii – koktajl zwany BHANG. Jest to połączenie konopi, mleka, migdałów i graham masala. Często przygotowana w czasie festiwalu Holi, na cześć kochającego konopie hinduskiego boga Shivy. |
Nalewka z konopi - początki marihuany w USA
Marihuana miała zastosowanie kulinarne także w zachodniej kulturze. W XIX-wiecznych aptekach na półkach można było znaleźć tynkturę z konopi. Był to rodzaj leku otrzymywany przez ekstrakcję rośliny konopi stosując do tego alkohol, często etanol. Taki specyfik sprzedawano jako lek na melancholię, środek przeciwbólowy, środek rozkurczowy i jako lek na inne powszechne problemy zdrowotne.
Jednak idea palenia marihuany stała się popularna w Stanach Zjednoczonych dopiero na początku XX w., dzięki emigrantom z Meksyku. Meksykańscy pracownicy przedstawili ten typ aktywności na południowo-zachodniej części kraju, a podróżujący muzycy jazzowi stopniowo rozszerzyli tę praktykę na cały kraj.
Rozwój kuchni konopnej
Legalizacja marihuany w Kalifornii w 1996 r. przyczyniła się do rozwoju kuchni, która z jednej strony potęgowała doznania, ale także wykorzystywała w samą roślinę. Zwiększyła się także świadomość zdrowotnych korzyści marihuany.
Co zyskało największą popularność wśród fanów marihuany? Brownie! Wszystko dzięki seniorce i aktywistce Brownie Mary, która spotęgowała popularność wypiekom konopnego brownie, kiedy w 1992 r. została aresztowana po raz trzeci za rozprowadzanie go dla pacjentów chorych na AIDS w San Fransico!
Dlaczego marihuana i czekolada to takie dobre połączenie? Cannabis w postaci masła lub oleju może być dodane do każdej potrawy i napoju, więc dlaczego czekolada? Prawdopodobnie ma to związek z tym, że czekolada może łatwo zamaskować smak i zapach konopi.
Popularyzacja produktów konopnych
Roślina cannabis jest niezwykle wszechstronna jako składnik kulinarny. Może być w sosie do sałatki, w dipach, smoothie, wypiekach czy przekąskach i słodyczach. Obecnie na rynku można znaleźć wiele produktów spożywanych zawierających legalnie konopie. Są to gotowe produkty jak: wafelki, przekąski, lizaki czy ciastka, ale także można swobodnie kupić olej konopny lub mąkę, która może posłużyć do przygotowania wielu przepysznych potraw.
Coraz większa popularność wszystkich produktów konopnych wynika z pozytywnych właściwości CBD, zawartego w nich. Żywność mająca kannabidiol:
A ponadto produkty konopne dostarczają optymalne ilości tłuszczy i białka, których potrzebuje nasz organizm. Czas uzupełnić swoją spiżarkę o nową grupę produktów. Smacznego!