Konopie indyjskie to nie to samo co konopie siewne, czyli Cannabis Sativa. Poszczególne odmiany marihuany były rozpowszechniane przez człowieka już od tysiącleci. Obecnie wyróżniamy wiele gatunków konopi, które można wykorzystać na wiele różnorakich sposobów. Przez niektóre kultury konopie indyjskie i inne odmiany marihuany uznawane są za święte, natomiast w innych wzbudzają skrajne emocje związane z niepewnością i strachem.
Chcesz dowiedzieć się, skąd tak różne poglądy na ten temat? Przez wieki konopie indyjskie miało ogromne znaczenie w odniesieniu do religii, lecznictwa ziołami oraz przemysłu. Obecnie stosowanie marihuany jest powiązane też ze zwyczajami kulturowymi czy nawet rozrywką. W poniższym artykule przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje konopi oraz szczegółowe objaśnienie każdej odmiany.
Odmiany marihuany różnią się między sobą przede wszystkim sposobem działania. Niektóre rodzaje mogą wykazywać działanie psychoaktywne, natomiast inne wyłącznie odprężające i wspomagające leczenie różnych schorzeń. Główny czynnik, który odpowiada za moc konopi i stanowi podstawowy wskaźnik rozróżniający poszczególne odmiany to stężenie THC w składzie rośliny konopi.
Odmiany marihuany lub inaczej konopi siewnych i indyjskich różnią się między sobą przede wszystkim:
Specjalne odmiany marihuany, tzw. hybrydowe są wynikiem krzyżówki genetycznej innych, znanych już rodzajów konopi. Linie genetyczne, które najczęściej poddaje się modyfikacji to: Indica, Sativa oraz Ruderalis.
Aby nieco przybliżyć podstawowe różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami konopi, poniżej przedstawiamy kilka popularnych odmian wraz z krótkim opisem.
Wyróżniają się szerokimi liśćmi o zwiększonej gęstości i zwartymi pąkami. Mają działanie silnie uspokajające i relaksacyjne. Są w stanie złagodzić ból, redukować problemy ze snem oraz zmniejszać poziom stresu.
To odmiana konopi, która ma długie i wąskie liście oraz rzadkie pąki. Może mieć działanie energizujące dla organizmu człowieka, a także pobudzające. Można stosować ją do poprawy kreatywności, nastroju oraz stymulacji apetytu.
To jedne z mniejszych roślin z gatunku konopi. Mają duże liście, ale krótkie łodygi. Wyróżniają się wyjątkowo niskim stężeniem THC i kannabinoidów. Odmianę Ruderalis można wykorzystać do poprawy odporności organizmu oraz stabilności genetycznej.
Odmian konopi na całym świecie są setki, choć te najpopularniejsze w Europie to tylko ułamek tego, co serwuje nam matka natura. Na tę chwilę potwierdzonych zostało ok. 1000 gatunków, a liczba ta stale rośnie.
Konopie hodowane na całym świecie jest gromadzone głównie w celu produkcji wyrobów CBD, leczniczych, produkcji włókien, nasion, a także do celów rekreacyjnych. Zależnie od zastosowania wykorzystuje się konkretne odmiany konopi siewnych (Cannabis Sativa) lub indyjskich Cannabis Indica. Alternatywnie stosuje się konopie włókniste o znikomej zawartości THC.
Konopie indyjskie (Cannabis Indica L) znajdują szereg różnorodnych zastosowań, podobnie jak Cannabis Sativa. To podgatunek, który naturalnie występuje na terenie Indii, Iranu i Afganistanu. Wyróżnikiem tej odmiany jest o wiele mniej złożona budowa rośliny konopi w porównaniu do Cannabis Sativa, czyli konopi siewnych.
Warto dodać, że konopie indyjskie mają w składzie THC, czyli kannabiniod odpowiedzialny za działanie psychoaktywne. To sprawia, że w wielu krajach na całym świecie hodowla, a nawet stosowanie produktów z konopi indyjskich jest zabronione. Ta substancja może jednak wykazywać pozytywne działanie w kwestii redukcji bólu oraz objawów poważnych schorzeń zdrowotnych.
Wyróżniamy następujące sektory, w których często wykorzystuje się praktyczne zastosowanie konopi indyjskich:
Zastosowanie konopi siewnych (Cannabis Sativa) jest nieco inne, wyróżnia je: łatwość uprawy, niska zawartość THC oraz brak realnego działania psychoaktywnego. To oznacza, że można je bez problemu wykorzystywać w różnych dziedzinach przemysłu i nie tylko. Popularne zastosowanie konopi siewnych to:
Konopie siewne, czyli tylko jedna z wielu odmian konopi są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu.
Budowa konopi obejmuje wiele charakterystycznych cech, które przyczyniają się do ich unikalnego wyglądu. Jak wyglądają konopie i jakie elementy tworzą ich budowę? Oto następujące elementy:
Wygląd roślin konopi może różnić się między sobą odmianą, warunkami wzrostu, a także poziomem rozwoju rośliny.
Marihuana i rośliny, takie jak konopie dzikie, siewne i indyjskie to źródło Twoich zainteresowa? Na pewno chcesz dowiedzieć się, jakie właściwości, cechy charakterystyczne i jaki skład mają odmiany marihuany dla entuzjastów. Poniżej znajdziesz krótkie zestawienie popularnych odmian marihuany.
Opisane wyżej odmiany są jednymi z najbardziej znanych i popularnych, ale istnieje wiele innych, które również mają swoje unikalne cechy i charakterystyki. Ważne jest znalezienie odmiany, która najlepiej pasuje do preferencji i oczekiwań użytkownika.