⭐ Nasiona na wakacje -20% ⭐ Nasiona Marihuany  
Strona zawiera treści przeznaczone dla osób pełnoletnich. Czy masz ukończone 18 lat?

TAK   NIE

BLOG GANJA FARMER | EKSPERCKA WIEDZA | NAJWAŻNIEJSZE WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA KONOPI
Blog GanjaFarmer |

Jak rozróżnić marihuanę żeńską od męskiej?

Rośliny marihuany mają płeć. Rozróżniamy rośliny męskie i żeńskie. Alternatywnie występuje też odmiana nazywana hermafrodytą, czyli taka roślina, która jednocześnie wytwarza pyłki i szczyty. Konopie, podobnie jak inne rośliny, mają wiele odmian, które różnią się między sobą budową, metodami uprawy oraz zastosowaniem.

Jesteś entuzjastą i kolekcjonerem nasion marihuany? W takim razie powinieneś wiedzieć, jak odróżnić męskie rośliny konopi od żeńskich i po co to robić. Wybieraj nasiona żeńskie - feminizowane lub typ autoflowering. To ciekawe odmiany nadające się do wzbogacenia kolekcji nasion. Rośliny konopi indyjskich, siewnych i dzikich dość ciężko rozróżnić bez podstawowej wiedzy na temat budowy takiej roślinności.

Uwaga! Konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich uprawę oraz posiadanie grozi średnio od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Poniższy artykuł może być przydatny dla entuzjastów marihuany oraz osób, które mieszkają w krajach, gdzie marihuana jest legalną substancją.

Żeńskie rośliny konopi – budowa

Ustalenie płci roślin konopi niestety nie jest możliwe po ocenie wyglądu nasion. Te są tak podobne, że rozróżnienie żeńskiej rośliny konopi od męskich jest praktycznie niemożliwe w ten sposób. Kwiaty żeńskie produkują marihuanę, dla której najczęściej uprawiane są konopie. Osobniki męskie są w tym przypadku potrzebne tylko do zapylenia tych drugich.

Pierwsze oznaki wskazujące na to, że ma się do czynienia z żeńskimi roślinami konopi to słupki przypominające białe włoski. Te wyrastają między łodygą a gałęzią. Następnym czynnikiem wskazującym na żeńskie rośliny marihuany są tzw. preflowery. To z nich wyrastają drogocenne kwiaty pożądane z roślin konopi.

Warto dodać, że rośliny żeńskie w przypadku konopi wykształcają sakiewki nasienne, które można wyizolować i zebrać nasiona.

Męskie rośliny konopi – jak wyglądają?

Rośliny męskie konopi indyjskich są najbardziej pożądane przez tzw. breederów. To osoby, które opracowują własne, innowacyjne szczepy modyfikowanych konopi. W tym celu pyłek produkowany przez męskie rośliny konopi jest wykorzystywany do zapylania roślin, a efektem jest stworzenie nowych mieszanek genetycznych. W ten sposób powstały kultowe odmiany marihuany, np. AK-47 lub OG Kush.

Do prawidłowej identyfikacji męskich osobników trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów. Warto wiedzieć, że męskie rośliny konopi są łatwiejsze w identyfikacji. Osobniki męskie charakteryzują się preflowerami w postaci kuleczek, które zamieniają się w woreczki pyłkowe. Co więcej, męskie rośliny konopi indyjskich nie produkują słupków kwiatowych widocznych w przypadku żeńskich roślin konopi.

Płcie roślin konopi – po co je odróżniać?

Dokładne ustalenie płci rośliny konopi jest bardzo ważne, chociażby ze względu na sposób wykorzystania poszczególnych odmian roślin. Gatunki męskie oraz hermafrodytyczne nie wytwarzają kwiatów, które są zazwyczaj najbardziej pożądane. Męskie osobniki są używane głównie do produkcji nasion feminizowanych.

Zapylone kwiatostany niestety nie nadają się do produkcji marihuany leczniczej ani rekreacyjnej. Po zapyleniu żeńskie kwiaty tracą swoją moc oraz jakość. To właśnie z powyższych względów określanie płci roślin konopi jest tak ważne. Po wyplewieniu męskich osobników odpowiednio wcześnie, z plantacji można pozyskać tylko te rośliny żeńskie, która nadają się do dalszego przetwórstwa.

Osobniki hermafrodytyczne a płeć rośliny marihuany

Pomiędzy żeńskimi roślinami konopi a męskimi jest niewielka granica. Niestety nie zawsze da się określić, jakiej płci jest roślina. W sytuacji, kiedy ustalenie płci konopi nie jest możliwe - roślina jest uznawana za hermafrodytyczną. Takie osobniki powstają z roślin żeńskich lub męskich poprzez wystawienie na oddziaływanie dużego stresu oraz nieodpowiednich warunków na plantacji.

Hermafrodyty nie utożsamiają się z żeńskimi roślinami konopi ani z męskimi. Te wytwarzają w tym samym czasie woreczki pyłkowe i kwiaty wyglądem przypominające niewielkie banany. Zdolność do samozapylania to główna cecha tych roślin, która objawia się szczególnie w fazie kwitnienia. Natomiast samo gromadzenie roślin w celach kolekcjonerskich

Płeć konopi – kiedy można ją ocenić?

Rzetelna ocena płci konopi jest możliwa już we wczesnej fazie wzrostu rośliny. Niemniej jednak przy wyborze nasion nie ma to większego znaczenia. Eksperci i entuzjaści zajmujący się kolekcjonowaniem nasion są w stanie uniknąć zapylenia, co skutkowałoby ich zmarnowaniem w obecnej sytuacji prawnej w kraju.

W fazie sadzonkowej i wegetatywnej nie da się ustalić płci rośliny. W tym okresie konopie męskie lub żeńskie rośliny nie są jeszcze wykształcone na tyle dobrze, aby móc je dojrzeć - nawet pod lupą. Kluczowy czas to faza kwitnienia, gdzie zmieniają się procesy biochemiczne i dochodzi do zahamowania wzrostu rośliny, a energia jest przekazywana do rozwoju kwiatów i woreczków pyłkowych.

Ciekawostka! W przypadku automatycznych odmian konopi płeć można ustalić już po 3 tygodniach wzrostu rośliny, choć to zależy od wybranego szczepu.

Nasiona feminizowane a płeć roślin marihuany

Dla osób zajmujących się rekreacyjną lub hobbystyczną uprawą konopi usuwanie osobników męskich oraz hermafrodytycznych to podstawa. Jeśli chodzi o charakterystykę roślin marihuany, warto wyjaśnić pojęcie nasion feminizowanych.

To nasiona, które zostały poddane modyfikacji genetycznej, aby uzyskać z nich wyłącznie osobniki żeńskie rośliny. To metoda, która ułatwia prowadzenie efektywnej plantacji, bez konieczności stałej weryfikacji płci poszczególnych roślin. To znacznie ułatwia uprawę marihuany osobom początkującym oraz niedoświadczonym hodowcom. W ciągu ostatnich lat nasiona feminizowane praktycznie zdominowały rynek światowy, wypierając standardowe odmiany wysiewu.

Uwaga! Nasiona feminizowane wykazują częste skłonności do hermafrodytyzmu.

Jak rozróżnić marihuanę żeńską od męskiej?

Ustalenie płci konopi na plantacjach jest jedną z najważniejszych czynności, które umożliwiają pozyskanie kwiatów o odpowiedniej jakości. Teraz już wiesz, że hermafrodyty i osobniki męskie rośliny konopi raczej nie są pożądane przez hodowców.

Największą wartość zawsze mają żeńskie kwiaty konopi. To właśnie z nich hodowcy marihuany mogą czerpać największe korzyści. Te są wykorzystywane także do produkcji marihuany leczniczej.

Warto wiedzieć, że uprawa konopi indyjskich w Polsce jest nielegalna. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w Ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z Art. 63 tejże ustawy:

  • „Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.
  • „Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste”.
  • „Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Co ciekawe, prawo w Polsce nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich. To oznacza, że można je bez problemu kupić w celach kolekcjonerskich. Zabronione są jednak uprawy konopi, których efektem byłyby produkty o limicie przekraczającym zawartość 0,3% THC.

Popularne artykuły w tym miesiącu

TOP 5 wystrzałowych nowości Ganja Farmer Seeds TOP 5 wystrzałowych nowości Ganja Farmer Seeds
Ganja Farmer Seeds to młody seedbank , który współpracując z najlepszymi producentami z całego świata, zapewnia najlepsze, wysokojakościowe nasiona kolekcjonerskie. W Twojej kolekcji nie ma miejsca na niepowodzenia? Doskonale się składa! Z nasionami od Ganja Farmer Seeds to Ci nie grozi.   Dlaczego wybrać nasiona od Ganja Farmer Seeds? Wszystko, co ten seedbank wprowadza na rynek to prawdziwe złoto ! Nic dziwnego, bo twórcy stawiają...
Czytaj więcej
Jak długo działa marihuana? Jak długo działa marihuana?
Marihuana może zawierać pewne ilości THC, które powodują jej psychoaktywne działanie na organizm ludzki. Co to oznacza? Otóż zażywanie marihuany w formie suszu, np. podczas palenia, może powodować halucynacje, zaburzenia równowagi i wiele innych objawów. Konopie indyjskie, w których jest wysokie stężenie THC, mają mocne działanie psychoaktywne, co powoduje widoczny wpływ marihuany na człowieka. Cannabis Indica to konopie indyjskie nielegalne w Polsce. Można posiadać wyłącznie nasiona...
Czytaj więcej
Słowniczek Ganja Farmer: Autoflowering - co to znaczy? Słowniczek Ganja Farmer: Autoflowering - co to znaczy?
Auto, Automatic, Autoflowering – na pewno spotkałeś się z tymi określeniami przy nazwach niektórych odmian, może nawet masz je w swojej kolekcji. Co stoi za tymi tajemniczymi nazwami? Czym są tak zwane automaty i czym różnią się od odmian fotoperiodycznych? Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o autofloweringu, jesteś w dobrym miejscu!   Autoflowering a fotoperiod Roślinom do wzrostu i życia potrzebne jest światło. To dzięki niemu możliwy jest proces...
Czytaj więcej

Śledzenie zamówienia

Sprawdź status swojego zamówienia. Wpisz 9 literowy numer zamówienia:
Wszystkie nowości i promocje zawsze na czas na
Twojej skrzynce e-mail:
KONTAKT