⭐DO -20% ⭐ Wiosenne Promo  
Strona zawiera treści przeznaczone dla osób pełnoletnich. Czy masz ukończone 18 lat?

TAK   NIE

BLOG GANJA FARMER | EKSPERCKA WIEDZA | NAJWAŻNIEJSZE WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA KONOPI
Blog GanjaFarmer |

Jak rozróżnić marihuanę żeńską od męskiej?

Rośliny marihuany mają płeć. Rozróżniamy rośliny męskie i żeńskie. Alternatywnie występuje też odmiana nazywana hermafrodytą, czyli taka roślina, która jednocześnie wytwarza pyłki i szczyty. Konopie, podobnie jak inne rośliny, mają wiele odmian, które różnią się między sobą budową, metodami uprawy oraz zastosowaniem.

Jesteś entuzjastą i kolekcjonerem nasion marihuany? W takim razie powinieneś wiedzieć, jak odróżnić męskie rośliny konopi od żeńskich i po co to robić. Wybieraj nasiona żeńskie - feminizowane lub typ autoflowering. To ciekawe odmiany nadające się do wzbogacenia kolekcji nasion. Rośliny konopi indyjskich, siewnych i dzikich dość ciężko rozróżnić bez podstawowej wiedzy na temat budowy takiej roślinności.

Uwaga! Konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich uprawę oraz posiadanie grozi średnio od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Poniższy artykuł może być przydatny dla entuzjastów marihuany oraz osób, które mieszkają w krajach, gdzie marihuana jest legalną substancją.

Żeńskie rośliny konopi – budowa

Ustalenie płci roślin konopi niestety nie jest możliwe po ocenie wyglądu nasion. Te są tak podobne, że rozróżnienie żeńskiej rośliny konopi od męskich jest praktycznie niemożliwe w ten sposób. Kwiaty żeńskie produkują marihuanę, dla której najczęściej uprawiane są konopie. Osobniki męskie są w tym przypadku potrzebne tylko do zapylenia tych drugich.

Pierwsze oznaki wskazujące na to, że ma się do czynienia z żeńskimi roślinami konopi to słupki przypominające białe włoski. Te wyrastają między łodygą a gałęzią. Następnym czynnikiem wskazującym na żeńskie rośliny marihuany są tzw. preflowery. To z nich wyrastają drogocenne kwiaty pożądane z roślin konopi.

Warto dodać, że rośliny żeńskie w przypadku konopi wykształcają sakiewki nasienne, które można wyizolować i zebrać nasiona.

Męskie rośliny konopi – jak wyglądają?

Rośliny męskie konopi indyjskich są najbardziej pożądane przez tzw. breederów. To osoby, które opracowują własne, innowacyjne szczepy modyfikowanych konopi. W tym celu pyłek produkowany przez męskie rośliny konopi jest wykorzystywany do zapylania roślin, a efektem jest stworzenie nowych mieszanek genetycznych. W ten sposób powstały kultowe odmiany marihuany, np. AK-47 lub OG Kush.

Do prawidłowej identyfikacji męskich osobników trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów. Warto wiedzieć, że męskie rośliny konopi są łatwiejsze w identyfikacji. Osobniki męskie charakteryzują się preflowerami w postaci kuleczek, które zamieniają się w woreczki pyłkowe. Co więcej, męskie rośliny konopi indyjskich nie produkują słupków kwiatowych widocznych w przypadku żeńskich roślin konopi.

Płcie roślin konopi – po co je odróżniać?

Dokładne ustalenie płci rośliny konopi jest bardzo ważne, chociażby ze względu na sposób wykorzystania poszczególnych odmian roślin. Gatunki męskie oraz hermafrodytyczne nie wytwarzają kwiatów, które są zazwyczaj najbardziej pożądane. Męskie osobniki są używane głównie do produkcji nasion feminizowanych.

Zapylone kwiatostany niestety nie nadają się do produkcji marihuany leczniczej ani rekreacyjnej. Po zapyleniu żeńskie kwiaty tracą swoją moc oraz jakość. To właśnie z powyższych względów określanie płci roślin konopi jest tak ważne. Po wyplewieniu męskich osobników odpowiednio wcześnie, z plantacji można pozyskać tylko te rośliny żeńskie, która nadają się do dalszego przetwórstwa.

Osobniki hermafrodytyczne a płeć rośliny marihuany

Pomiędzy żeńskimi roślinami konopi a męskimi jest niewielka granica. Niestety nie zawsze da się określić, jakiej płci jest roślina. W sytuacji, kiedy ustalenie płci konopi nie jest możliwe - roślina jest uznawana za hermafrodytyczną. Takie osobniki powstają z roślin żeńskich lub męskich poprzez wystawienie na oddziaływanie dużego stresu oraz nieodpowiednich warunków na plantacji.

Hermafrodyty nie utożsamiają się z żeńskimi roślinami konopi ani z męskimi. Te wytwarzają w tym samym czasie woreczki pyłkowe i kwiaty wyglądem przypominające niewielkie banany. Zdolność do samozapylania to główna cecha tych roślin, która objawia się szczególnie w fazie kwitnienia. Natomiast samo gromadzenie roślin w celach kolekcjonerskich

Płeć konopi – kiedy można ją ocenić?

Rzetelna ocena płci konopi jest możliwa już we wczesnej fazie wzrostu rośliny. Niemniej jednak przy wyborze nasion nie ma to większego znaczenia. Eksperci i entuzjaści zajmujący się kolekcjonowaniem nasion są w stanie uniknąć zapylenia, co skutkowałoby ich zmarnowaniem w obecnej sytuacji prawnej w kraju.

W fazie sadzonkowej i wegetatywnej nie da się ustalić płci rośliny. W tym okresie konopie męskie lub żeńskie rośliny nie są jeszcze wykształcone na tyle dobrze, aby móc je dojrzeć - nawet pod lupą. Kluczowy czas to faza kwitnienia, gdzie zmieniają się procesy biochemiczne i dochodzi do zahamowania wzrostu rośliny, a energia jest przekazywana do rozwoju kwiatów i woreczków pyłkowych.

Ciekawostka! W przypadku automatycznych odmian konopi płeć można ustalić już po 3 tygodniach wzrostu rośliny, choć to zależy od wybranego szczepu.

Nasiona feminizowane a płeć roślin marihuany

Dla osób zajmujących się rekreacyjną lub hobbystyczną uprawą konopi usuwanie osobników męskich oraz hermafrodytycznych to podstawa. Jeśli chodzi o charakterystykę roślin marihuany, warto wyjaśnić pojęcie nasion feminizowanych.

To nasiona, które zostały poddane modyfikacji genetycznej, aby uzyskać z nich wyłącznie osobniki żeńskie rośliny. To metoda, która ułatwia prowadzenie efektywnej plantacji, bez konieczności stałej weryfikacji płci poszczególnych roślin. To znacznie ułatwia uprawę marihuany osobom początkującym oraz niedoświadczonym hodowcom. W ciągu ostatnich lat nasiona feminizowane praktycznie zdominowały rynek światowy, wypierając standardowe odmiany wysiewu.

Uwaga! Nasiona feminizowane wykazują częste skłonności do hermafrodytyzmu.

Jak rozróżnić marihuanę żeńską od męskiej?

Ustalenie płci konopi na plantacjach jest jedną z najważniejszych czynności, które umożliwiają pozyskanie kwiatów o odpowiedniej jakości. Teraz już wiesz, że hermafrodyty i osobniki męskie rośliny konopi raczej nie są pożądane przez hodowców.

Największą wartość zawsze mają żeńskie kwiaty konopi. To właśnie z nich hodowcy marihuany mogą czerpać największe korzyści. Te są wykorzystywane także do produkcji marihuany leczniczej.

Warto wiedzieć, że uprawa konopi indyjskich w Polsce jest nielegalna. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w Ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z Art. 63 tejże ustawy:

  • „Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.
  • „Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste”.
  • „Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Co ciekawe, prawo w Polsce nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich. To oznacza, że można je bez problemu kupić w celach kolekcjonerskich. Zabronione są jednak uprawy konopi, których efektem byłyby produkty o limicie przekraczającym zawartość 0,3% THC.

Popularne artykuły w tym miesiącu

Jakość. Autoflowering. Gratisy – Wybitne odmiany Barney’s Farm Jakość. Autoflowering. Gratisy – Wybitne odmiany Barney’s Farm
Dla każdego kolekcjonera nasion marihuany ważna jest jakość nasion, ale także ich wartość inwestycyjna i cena. W GanjaFarmer.com.pl nie tylko otrzymasz najlepsze odmiany z oferty topowych seedbanków, ale także możesz łatwo i za darmo powiększyć kolekcję o najlepsze nasiona feminizowane. Barney’s Farm – legenda świata konopi Barney’s Farm to producent nasion marihuany, który jest znany całemu światu konopnemu. Początki tego seedbanku można datować już na...
Czytaj więcej
Marihuana – jak rozpoznać? Odmiany i metody Marihuana – jak rozpoznać? Odmiany i metody
Odróżnienie poszczególnych odmian konopi od siebie nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Do tego potrzebna jest kompleksowa wiedza na temat uprawy konopi, a także jej praktycznego zastosowania. Chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzić, czy ktoś palił marihuanę? Jak rozpoznać, że ktoś jest pod wpływem marihuany? Poniżej znajdziesz wykaz niepokojących objawów i wskazań, jak postępować w takiej sytuacji. Używanie marihuany w Polsce nie jest karane, ale jej posiadanie jest nielegalne...
Czytaj więcej
THC — co to jest? THC — co to jest?
Co to jest THC i czy znajdziemy go w marihuanie? Jak wygląda sprawa polskiego prawa z THC? Wszystkiego dowiesz się z naszego tekstu, gdzie omówimy wiele spraw dotyczącego tego tajemniczego skrótu. Zapraszamy serdecznie do dalszej lektury. THC co to za skrót? Co to może być to THC , które wielokrotnie przewija się w opracowaniach naukowych oraz przy produktach opartych o składnikach konopnych? Pełna nazwa tego skrótowca brzmi tetrahydrocannabinol i jest to główna substancja...
Czytaj więcej

Śledzenie zamówienia

Sprawdź status swojego zamówienia. Wpisz 9 literowy numer zamówienia:
Wszystkie nowości i promocje zawsze na czas na
Twojej skrzynce e-mail:
KONTAKT